1,38 milliárd eurónál nagyobb összegű, vissza nem térítendő támogatást kezel a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség Brassó, Fehér, Hargita, Kovászna, Maros és Szeben megye fejlesztésére

Jóváhagyta Románia Kormánya a 2021-2027-es KÖZPONTI Regionális Operatív Programot (POR), amelyet menedzsment hatóságként dolgozott ki a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség, a dokumentum pedig bekerült az Európai Bizottság hivatalos informatikai rendszerébe (SFC).  A Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség a Bizottság képviselőivel közel 1,4 milliárd eurós összértékű, vissza nem térítendő európai támogatás lehívásáról fog tárgyalni, amely révén a Központi Régió hat megyéjét – Brassó, Fehér, Hargita, Kovászna, Maros és Szeben megyét – fejlesztené azáltal, hogy a hatóságok és a magán szféra projektjeit finanszírozza.

A 2021-2027-es Központi Regionális Operatív Program (POR) általános célkitűzése a Központi Régió fejlesztése, hogy tisztábbá és vonzóbbá váljon mind a lakói, mind pedig a turisták számára, hogy versenyképes gazdasága legyen, amely a tudáson és innováción alapul, és amelyben a környezet védelme és az újratermelődő források észszerű használata elsődleges fontosságú. A vissza nem térítendő európai alapok javasolt kerete 1,152 milliárd euró, amelyhez a haza önrész hozzávetőlegesen 232,39 millió euró.

A 2021-2027-es Központi Regionális Operatív Program (POR) hivatalos, kormány által jóváhagyott és az Európai Bizottsághoz elküldött változata itt tekinthető meg: http://regio-adrcentru.ro/structura-por-2021-2027/.

Nagyszebeni munkalátogatásán, amelynek során találkozott a helyi közigazgatás képviselőivel, valamint a Szeben Megyei Tanács és a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség vezetőségével, Ioan-Marcel, az Európai Alapok Minisztériumának vezetője a 2021-2027-es Központi Regionális Operatív programról beszélt:

„Úgy tekinthető, hogy ezennel tiszteletben tartottuk a kormányprogram egyik legfontosabb célkitűzését, hiszen a kormány jóváhagyta a nyolc romániai fejlesztési régió ugyanennyi regionális operatív programját. Ez azután vált lehetővé, miután április 14-én benyújtottuk az Európai Bizottságnak azt a partnerségi megállapodást, amelyen Romániá kohéziós politikája alapul.  

Ezáltal a Központi Régiónak is lehetősége van arra, hogy jövőjét a helyi stratégiák szerint határozza meg, a központ beavatkozása nélkül. Ezt mindig is történelmi lépésnek tekintettem, hiszen a helyi és regionális döntéshozók maguk irányíthatják sorsukat, az általuk képviselt közösségek közvetlen igényeinek és prioritásainak ismeretében. Mostantól a fejlesztési ügynökségek feladata lesz az, hogy világos, összefüggő és átfogó pályázati útmutatókat állítsanak össze, nyilvános konzultációt folytassanak minden közérdekű témában a potenciális kedvezményezettekkel azért, hogy a regionális operatív programokra elkülönített közel 8 milliárd eurót a polgárok életének jobbá tételére és a hazai régiók fenntartható fejlesztésére fordítsák.”

Az új, 2021-2027-es Központi Regionális Operatív Programot (POR) a Brassó, Fehér, Hargita, Kovászna, Maros és Szeben megye alkotta fejlesztési régió szükségletei szerint dolgozták ki. A program végleges formáját elküldték az Európai Alapok Minisztériumának, hogy ellenőrizze, illeszkedik-e a vonatkozó partnerségi megállapodás kitételeihez, ennek következtében pedig memorandum formájában elfogadták Románia Kormányának 2022. május 30-i ülésén és hivatalosan is elküldték az Európai Bizottságnak. A 2021-2027-es Központi Regionális Operatív Program (POR) célkitűzése az, hogy regionális megoldásokat találjon a Központi Regionális Fejlesztési Tervbe, illetve a Központi Észszerű Szakosodási Stratégiába foglalt, regionális szinten feltérképezett szükségletekre, mindeközben pedig szorosan illeszkedjen az országjelentésben,  illetve a 2014-2020-as POR kiértékelő jelentésében felsorakoztatott ajánlásokhoz, ugyanakkor figyelembe vegyen egyéb, európai, országos, regionális és helyi szintén kidolgozott stratégiai dokumentumokat.

„A decentralizáció folyamata közelebb hozza az európai forrásokat a végső kedvezményezettekhez, a polgárokhoz. A Központi Régió szintjén a soron következő POR három munkaváltozatát vitattuk meg a helyi közigazgatás valamennyi képviselőjével és igyekeztünk figyelembe venni az európai források kedvezményezettjei – hatóságok, civil szervezetek és magánszemélyek – által megfogalmazott kéréseket. A Központi Regionális Fejlesztési Tanács május 25-i ülésén döntött a 2021-2027-es Központi POR végleges formájának elfogadásáról. A Központi Regionális Fejlesztési Ügynökséget támogatni fogjuk abban, hogy a DG REGIO-val közvetlenül tárgyaljon az Európai Regionális Fejlesztési Alapból lehívható, több mint 1,152 milliárd euró értékű, vissza nem térítendő finanszírozásról, amelyhez hozzáadódik a több mint 250 millió euró értékű hazai hozzájárulás. Célunk, hogy a régió hat megyéjében hatékonyan lehívjuk és felhasználjuk az európai forrásokat az ott szükséges beruházásokhoz, mindeközben pedig szem előtt tartsuk az Európai Bizottság által meghatározott innovációs és fejlesztési prioritási irányvonalakat” – mondta Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke a Központi Regionális Fejlesztési Tanács elnöki minőségében.

A 2021-2027-es KÖZPONTI POR beavatkozásokat tartalmaz az 5 uniós szakpolitikai célkitűzésre vonatkozóan, ugyanakkor 9 beruházási prioritásból áll, ezek a következő területeket érintik: a regionális szintű kutatásfejlesztési és technológiatranszfer-folyamat támogatása a regionális szintű észszerű szakosodás területein; a régió KKV-éi fejlesztésének támogatása; a helyi közszolgáltatások és a KKV-ék digitalizálásának támogatása; a lakó- és középületek energiahatékonysági intézkedéseinek alkalmazása regionális szinten; fenntartható városi mobilitás fejlesztése; a megyei közlekedési infrastruktúra korszerűsítése; beruházások az oktatási infrastruktúrába az oktatás minden szintjén; a fenntartható turizmus és örökség fejlesztése vidéken; a városrehabilitáció, az örökségvédelem, valamint a turisztikai és kulturális infrastruktúra fejlesztésének támogatása a Központi Régió városaiban.

„A 2021-2027-es Központi POR román kormány általi jóváhagyása és Európai Bizottsághoz való eljuttatása fontos lépést jelent az európai alapok decentralizációs folyamatában. Így a Központi Régió Fejlesztési Tervének megvalósítása saját finanszírozási forrással rendelkezik. Intenzív csapatmunka volt, amelyben a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség – a regionális szereplők közreműködésével és támogatásával – úgy alakította ki a programot és minden szükséges dokumentumát, hogy támogassák a megcélzott prioritásokat és hozzájáruljanak a Központi Régió fejlődéséhez. A program regionális szintű kidolgozása optimalizálja a kedvezményezettekkel való kapcsolatot és egyszerűsíti a projektvégrehajtás folyamatait. Alapértelmezés szerint a kedvezményezettek kéréseire és igényeire adott válaszidő is lerövidül, azaz ott biztosítjuk az erőforrásokat, ahol szükség van ezekre és a lehető leggyorsabb ütemben” – nyilatkozta Simion Crețu, a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség vezérigazgatója.

A 2021-2027-es Központi Regionális Operatív Program (ROP) lanszírozásáig a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség folytatja a program prioritásaira vonatkozó pályázati útmutatók kidolgozását, továbbá nyilvános konzultációt folytat a lehetséges kedvezményezettekkel. A Központ ROP előkészítési folyamatához kapcsolódó dokumentumok és a potenciális kedvezményezetteknek szánt egyéb dokumentáció itt érhető el: http://regio-adrcentru.ro/programare-2021-2027/.